Madenciler İçin Emeklilik Hamlesi

SGK, Zonguldak’taki maden kazasında yaşamını yitiren madencilerin ailelerine başsağlığı ziyaretinde bulunacak.

Ziyarette, maden ocağında çalışanların ve yakınlarının sosyal güvenlik haklarıyla ilgili son durumları ve bağlanacak maaşlar hakkında bilgi verilecek. Konuyla ilgili prosedürlerin bir iki gün içinde tamamlanması bekleniyor. Normal prosedüre göre emekli maaşlarının bağlanması en az iki ayı buluyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in talimatıyla SGK Zonguldak İl Müdürlüğü ekipleri bugün ailelere başsağlığı ziyaretinde bulunacak. Aileler, sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirecek. Ardından herhangi bir mağduriyete yol açılmadan maaşların bağlanması sağlanacak.

SGK Başkanı Mehmet Emin Zararsız’ın da ilgili bürokratları, bu tür durumlarda ‘talimata gerek duymadan’ ilgili prosedürü başlatmaları konusunda uyardığı öğrenildi. Bunun ‘sosyal devlet olmanın bir gereği’ olduğuna işaret eden Zararsız’ın 30 madencinin özlük dosyaları ve sosyal güvenlik haklarıyla ilgili dosyaların acilen hazır hale getirilmesini istediği kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre grizu patlaması sonrasında 4 gündür toprak altında bulunan 30 madencinin dosyaları üzerinde çalışan SGK, söz konusu dosyalarla ilgili işlemleri tamamladı. Ardından maaş bağlanmasıyla ilgili talimatı alan Zonguldak İl Müdürlüğü ekipleri de hayatını kaybeden madencilerin çalışma sürelerini hesapladı. Devletin vatandaşın yanında olduğunu göstermek amacıyla 30 madencinin geride kalan yakınlarına ölüm aylığı, iş göremezlik maaşı gibi aylıklar bağlanması planlanıyor. Emekliliği gelmeyenler içinde hükümetin bazı kararlar alacağı belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir