Sıfır noktasında karavana yedi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Org. Başbuğ ile birlikte önceki gün 3 askerin şehit olduğu Siirt Pervari’deki Sarıyaprak Karakolu’nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, “Sorun Ankara’da oturmakla çözülmez” dedi..

Başbakan Erdoğan’ın Gediktepe mevzisinde çömelmesi üzerine başlayan polemiğin ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 6 şehidin verildiği Pervari ve Bağlıca’da sınırın sıfır noktasındaki karakol ve siperlerde incelemelerde bulundu. Ziyarete ilişkin fotoğraflarda Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin sıfır noktasındaki siperlerde çömelmeyip ayakta durdukları görüldü. Kılıçdaroğlu, gezi sonrasında Milliyet’in, “Gezi boyunca çömelmenizi gerektirecek bir durumla karşılaştınız mı?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.
Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel ile parti görevlisi bir kameraman ve fotoğrafçı ile birlikte dün sabah 09.00’da Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan askeri bir uçakla Siirt’e gitti. Genelkurmay’ın ricası üzerine güvenlik kaygısıyla bütün ayrıntıları gizlenen ziyaret sırasında Gediktepe yerine yine Şırnak’taki Gürvil Karakolu’nun tercih edilmesiyle, Erdoğan ile Genelkurmay arasında sıkıntı yaratabilecek olası bir “çömelme” krizinin önlendiği yorumu yapıldı. CHP basın birimi, dün öğle saatlerinde yazılı açıklama ile Kılıçdaroğlu’nun ziyaretine ilişkin genel bilgileri, akşam saatlerinde ise daha ayrıntılı bilgileri duyurdu. Buna göre, Kılıçdaroğlu ve Başbuğ ile beraberindekiler helikopterle, Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Doğan Köyü’ne giderek PKK saldırısında şehit düşen 3 korucunun ailesine ve köy halkına başsağlığı diledi.
Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Sarıyaprak Karakolu’na geçerek PKK saldırısında şehit olan 3 askerin silah arkadaşlarına başsağlığı diledi. Kılıçdaroğlu ve Başbuğ ile beraberindekiler daha sonra helikopterlerle Şırnak’a geçerek sınırın sıfır noktasındaki Gürvil Karakolu’nda incelemelerde bulundu, öğle yemeğini askerlerle birlikte karavanadan yedi.
Yemek sonrasında sınır hattı üzerinden Çukurca’ya geçen Kılıçdaroğlu’na askeri yetkililer brifing verdi. Kılıçdaroğlu, daha sonra sınırdaki siperleri gezerek incelemelerde bulunurken, nöbetteki askerlerle görüştü. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Zap vadisi üzerinden helikopterle Van’a, oradan da akşam saatlerinde Ankara’ya döndü.

‘Ankara’da çözülemez’
Kılıçdaroğlu, gezi sonrasında Milliyet’e yaptığı değerlendirmede “Sorunun Ankara’da oturarak çözülemeyeceğini, herhalde Sayın Başbakan da biliyordur. Benim gördüğüm asker işini yapıyor ama terörü sona erdirmek sadece askerin işi değil. Akılcı politikaların üretilmesi, toplumsal boyutun görülmesi bölge halkının sorunlarına çözüm bulunması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan Fatiha
Orgeneral İlker Başbuğ’un, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile gittiği sınır bölgesinde ilginç anlar yaşandı. 3 şehit veren köy korucularının bulunduğu Doğanköy’ü ziyaret eden CHP lideri, “hep beraber Fatiha okuyalım” dedi ve köy halkı ile birlikte dua etti.
Başbuğ ise, profesyonelleşme ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu’na “Bazı şeyleri iyi anlatamıyoruz ya da anlamıyorlar” dedi.
Kılıçdaroğlu’nun sınır gezisinin görüntüleri dün CHP ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından ayrı ayrı dağıtıldı.
Görüntülerde, 3 şehit veren Doğanköy’de Başbuğ koruculara “Sizler bizim kolumuzsunuz, bacağımızsınız. Her şeyimizsiniz. Dün 3 tane şehit verdiniz. Yüreğimiz yandı ama burada teröristelere büyük bir ders verdiniz. Onların kanı yerde kalmadı. En azından bu acımızı biraz hafifletiyor” dedi.
Şehit olan köy korucularına Fatiha suresinin okunmasını isteyen Kılıçdaroğlu da, köy halkı ile birlikte Fatiha okudu. Daha sonra çarşamba gecesi Pervari’de meydana gelen terörist saldırıya müdahale eden Siirt 3. Komando Tugayı’na geçen ikili siperde bilgi aldı. Başbuğ, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel’e dönerek, “Önümüzdeki günlerde de bu iş devam edecek Necdet. Böyle bir iki yerde vurun bunları bakın göreyim” diye konuştu.
Başbuğ, oradaki askerlere de “Her zaman hazır olacaksınız. Kahramanca görev yaptınız. Sizleri kutluyorum” dedi. Mart 2009’dan bu yana profesyonelleşen tugay ile ilgili Hakan isimli üsteğmene sorular soran Başbuğ’a Üsteğmen, şu yanıtı verdi: “Profesyonelleşmenin yeni yeni meyvelerini alıyoruz. Erlerin 3 ayda bir değişmesinden kaynaklanan sıkıntıları yaşamıyoruz artık.”
Kılıçdaroğlu’na dönen Başbuğ, “Bazı şeyleri biz anlatıyoruz, ya iyi anlatamıyoruz ya da anlamıyor insanlar ama devamlılıkla anlatacağız” diyerek profesyonelleşme konusunda mesaj verdi.
ANKARA Milliyet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir