Tırnaklarınız Bir Sağlık Sorununu mu İşaret Ediyor?

Tırnaklarınızı sıkça kontrol edin size birşeyler söylüyor olabilirler.


Sağlıksız ve renksiz görünüyorlarsa, altında yatan bir sağlık sorunu mevcut olabilir. Bu durum, bir mantar enfeksiyonu gibi basit bir sorun olabilirken, kalp rahatsızlıkları veya cilt kanseri gibi ciddi bir sorun da olabilir. Şu durumlardan bir veya birkaçı devam ederse, mutlaka doktorunuza danışın.
Tırnak ayrılmaları ve kanamaları: Bu durum, tırnak altında görülen parçalanmalar veya küçük kahverengi ya da kırmızımsı çizgilerdir. Bazen bir yaralanmadan kaynaklanabilir. Bazı ilaçlar ya da tıbbi koşullar da buna neden olabilir.

Genellikle bir kalp kapakçığı enfeksiyonunda görülürler. Beyaz lekeler: Kapı sıkışmalarında tırnaklarda beyaz lekeler görülür ve genelde tedaviye gerek yoktur. Fakat yine de enfeksiyon riski olduğundan tıbbi muayene şarttır.
Renk değişimi ve anormal büyüme: Mantar enfeksiyonu belirtisidir. Ayakta daha çok görülür.
Kızarıklık, şişlik ve ağrı: Genelde renk yeşile döner. Yaralanma ya da kimyasallara maruz kalma sebep olabilir, bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Takma tırnak da sebep olabilir.

Kistler: Tırnak dibinde salgılanan küçük, ağrılı, yumrular kist riski olabilir. Tırnak rengi ve şeklinin değişiklikleri sorun belirtileri olabilir.
Deri kanserinin diğer belirtleri, tırnakta ve derisinde kahverengi lekeler, siğil benzeri lezyonlardır.
Kalp ve böbrek hastalıklarının belirtileri ise, beyaz tırnaklardır ayrıca, beslenme bozukluğu, karaciğer ve şeker hastalıklarının belirtisidir. Şişmeler, kırmızı veya mavilikler, dolaşım veya kalp bozuklukları, sarı ve kalın tırnak akciğer hastalığı ve şeker, soluk tırnaklar ise anemi belirtisidir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir