Yağlı ciltler için sivilce ve siyah nokta bakımı

Yağlı cilde sahipseniz gerçekten çok şanslısınız. Yağlı ciltler siyah nokta ve sivilcelerle sıkça karşılaşıyor olsalarda daha geç kırışırlar.

Sivilce ve siyah noktalar içinde doğru bakım yöntemlerini uygulayarak kırışıklıkları olmayan, pürüzsüz cildinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Badem maskesi

Papatya, ıhlamur çiçeği, lavanta, mürver ağacı çiçeği ve çam filizinden eşit miktarda alıp, karıştırın. Bu karışımdan 2 çorba kaşığı alıp, 150 gram kaynar su içinde haşlayın. Bu karışıma 3 çorba kaşığı badem de katıp, haşlamaya devam edin. Ardından 1 tatlı kaşığı un ve yarım tatlı kaşığı bal ilave edin. Ocaktan alın ve süzün. Sıcak şekilde karışımı yüzünüze sürün. Elbette sıcaklık dayanılır gibi olmalıdır. Yarım saat bekledikten sonra, önce sıcak sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Elma maskesi

Yarım elmayı rendeledikten sonra, iyice çırpılmış yumurta akı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüze ve boynunuza sürüp 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Bal maskesi

Üç kaşık bal, iki kaşık yoğurt ve biraz yulaf ununu karıştırın. Bu karışım peeling gibi etki eder. Siyah noktaları temizler. Üstelik bu maskenin ciltteki tahrişleri önleyici etkisi de bulunmaktadır.

Domates maskesi

Olgun bir domatesi püre haline getirin ve yüzünüzde 15-20 dakika tutun. Ilık su ile durulayın.

Salatalık maskesi

İki adet salatalığı rendeleyin sonra bir kaşık yoğurt ile karıştırın. Karışım, iyice düzgün ve pürüzsüz olunca yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Sonra durulayın. Cildiniz o kadar berraklaşacak ki, dokununca inanamayacaksınız. Ciltteki yağ fazlasını alan, hem pratik hem çok etkili bir maske…

Hatmi tentürü

İki çorba kaşığı hatmi yaprağı veya ince kıyılmış kökünü 300 gram soğuk suda 1 saat bekletip, süzün. Elde ettiğiniz tentürü cildiniz kuruyken kompres yaparak kullanın.

Etiketler:

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir