Google’un Doodle’u Mary Leakey oldu

Google Mary Leakeyi unutmadı. Doodle hazırlayan Google, bugün ziyaretçilerinin karşısına bu imaj ile çıktı

Googleden Mary Leakeyin 100. doğum gününe özel doodle

Google ünlü İngiliz Arkeolog Mary Leakeyin 100. doğum gününe özel bir doodle hazırladı.

Mary Leakey kimdir?

Mary Leakey 6 Şubat 1913 Yılında dünyaya gelmiştir ve ilk fosilleşmiş kafatasını keşfeden insandır. İngiliz arkeolog 9 Aralık 1996 yılında ölmüştür.

Mary Leakey 6 şubat 1913 yılında Mary Douglas Nicol adıyla Londrada dünyaya gelmiştir. Mary Leakeyin önemli araştırmaları kocası Louis Leakey, ve oğulları Richard, Philip ve Jonathanın araştırma kariyerleri için çok değerli bir kaynak olmuştur. Mary Leakey bulduğu fosiller ve bu fosillere yaptığı yorumlarla tanınır.

1987de Olduvai Boğazının güneyindeki Laetoli alanını buldu. Burada volkanik küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insangillerin ayak izlerini keşfetti. Bu buluş, insanların yürümeye başladığı varsayılan ve öteden beri bilim dünyasında kuşkuyla karşılanan tarihlerden çok eskiye gidiyordu.

Mary Leakeyin önemli kitapları arasında Olduvai Gorge: My Search for Early Man (1979; Olduvai Boğazı: İlk İnsanı Bulmak için Yaptığım Araştırmalar, habermolasi.com) ve otobiyografik yapıtı Disclosing the Past (1984; Geçmişi Aydınlatmak) sayılabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir