Genel Haberler Teknoloji

Amazon, Android tabanlı çevrimiçi video akış cihazını lanse etti

Ülkemizde çok fazla popüler olmasa da özellikle genişbant internetin geniş kesimlere ulaştığı ülkelerde Apple TV, Roku, Boxee gibi çevrimiçi video akışları sunan cihazlar oldukça ilgi görüyor. Amazon da bu yükselen trendin gerisinde kalmak istemedi ve Fire TV adını verdiği çevrimiçi video chiazını lanse etti.

Fire TV sadece video akışları sunmakla kalmıyor, canlı TV kanallarını internet üzerinden aktarıyor ve Android tabanlı olduğu için de oyun oynanmasına imkan tanıyor.

Cihazda 4 çekirdekli bir işlemci yer alırken, 2GB RAM ile sistem destekleniyor. Amazon cihazın Apple TV, Roku gibi örneklerden 3 kat daha güçlü olduğunu belirtiyor. Cihaz harici ekranlara Full HD çözünürlük ve Dolby Surround ses verebiliyor.

Fire TV elbette Amazonun video kiralama platformu da dahil pek çok uygulamasını entegre etmiş durumda. Ayrıca Netflix, Hulu Plus, iHeartRadio, YouTube, Vimeo, NBA, MLN, Watch ESPN, Showtime, WWE gibi üçüncü taraf geliştiricilerin de uygulamaları mevcut.

Cihaz içerisinde yer alan WhisperSync servisi videolarınızı inerken ön bellekleme yapıyor ve kullanıcılar beklemeden videolarını izlemeye başlayabiliyor. Servis ayrıca cihazlar arasında senkronizasyon da sağlıyor.

Cihazın 7 butonlu ve D-Pad özellikli kumandası Bluetooth üzerinden kontrol sağlıyor ve ses komutlarını algılayabiliyor. Fire TV şimdiden Ubisoft, Gameloft, Disney, Double Fine, EA ve Sega gibi yapımcılardan binlerce oyunu hazırlamış durumda. 40$ karşılığındaki opsiyonel oyun kontrolcüsü de beraberinde 1000 Amazon parası hediye getiriyor. Fire TV 99$ fiyat etiketi ile satışa sunuldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir