Ermeni bakandan toprak talebi çıkışı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, ülkesinin hiçbir dönem Türkiyeden toprak talebi olmadığını ileri sürdü. Türkiye ilişkilerin normalleşmesi için 1915 olaylarının kendileri için ön koşul olmadığını söyleyen Nalbandyan, Türkiyenin sınır konusunda yapılan protokolü tek taraflı askıya aldığını kaydetti.

Nalbandyan, Washington ziyareti kapsamında Ulusal Basın Kulübünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve beraberindeki heyetin, 7-9 Mayısta 1915 olayları ile ilgili Ermeni diyasporası tarafından düzenlenen bir dizi anma etkinliğine katılmak üzere Washingtonda bulunduğunu kaydeden Nalbandyan, Washingtonun Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinden yana olduğunun hatırlatılması üzerine, ABDnin, Türkiye Ermenistan ilişkilerinin ön koşulsuz olarak normalleşmesi konusundaki duruşunu paylaşıyoruz dedi.

1915 OLAYLARI ÖN KOŞUL DEĞİLDİR
Nalbandyan, Ermenistanın Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için hiçbir zaman 1915 olaylarına ilişkin iddialarını ön koşul olarak öne sürmediğini ve Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda herhangi bir ön koşullarının bulunmadığını savundu.

TÜRKİYE PROTOKOLÜ ASKIYA ALDI
Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyanın birkaç yıl önce Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi ile ilgili attığı adımların çok zor ama yerinde olduğunu ifade eden Nalbandyan, Türkiye ile 2009 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Ali Babacanın başkanlık ettiği heyetle Erivanda çok başarılı görüşmeler yaptık ve sınırların açılması ile iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin normalleşmesini sağlayacak iki protokol imzaladık. Türkiye protokolleri askıya aldı, şimdi yine başladığımız noktadayız diye konuştu.

TOPRAK TALEBİMİZ YOK
Bir gazetecinin Ermenilerin Türkiyeden toprak talep etmesi ile ilgili sorduğu soruya Nalbandyan, bu iddianın Türkiyede ortaya atıldığını öne sürerek, Ermenistan Cumhuriyeti hiçbir zaman Türkiyeden toprak talebinde bulunmadı yanıtını verdi.

ABD ile Rusya arasındaki iplerin gergin olduğu bir zamanda Sarkisyanın Washington ziyareti sonrası Moskovaya geçiyor olmasının ABD yönetimince nasıl karşılandığının sorulması üzerine Nalbandyan, şöyle devam etti:

Bizim Rusya ile mükemmel stratejik ilişkilerimiz var, aynı zamanda ABD ile de aramızda çok güçlü bir işbirliği söz konusu. Bu durumda Cumbhurbaşkanımızın önce Washingtonda, sonra da Moskovada olmasında veya önce Moskovada, sonra da Washingtonda olmasında bir beis yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir