Usta oyuncu Yılmaz Köksal vefat etti

Usta oyuncu Yılmaz Köksal vefat etti Ünlü oyuncu Yılmaz Köksal hayatını kaybetti. Uzun bir süredir kanser tedavisi gören Köksal’ın ölümü milyonları yasa boğdu.

Yeşilçam’ın ünlü karakter oyuncusu Yılmaz Köksal akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Köksal bir süredir özel bir hastanede kanser tedavisi görüyordu.

YILMAZ KÖKSAL KİMDİR
15 Temmuz 1939 yılında Kırşehir’de dünyaya gelen oyuncu, Osmaniye’ye ilkokul öğrenimini aldıktan sonra İstanbul’a geldi. Tophane Sanat Enstütüsü’nde okuyan Köksal, bir süre gemilerde çalışarak Avrupa’yı dolaştı.
Tunç Başaran’ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal’in “Murtaza” eserinde “Dubara” rolünü oynayarak sinema tarihine geçti. Yılmaz Köksal uzun bir süre ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu.
Senaryosunu Mehmet Arslan’ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı “Aybiçe Kurt Kız”, o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. (Filmde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler.
Yılmaz Köksal Türk kahramanı Aybiçe “Kurt Kız” bu katliamın öcünü almaya yemin eder.) 1965′ten 2005′e kadar 182 filmde oynamıştır. Birçok film senaryosu yazmıştır. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etti.
Boğuştuğu kanser hastalığı yüzünden 22 Ekim 2015 Perşembe günü hayatını kaybetti. Yılmaz Köksal 76 yaşındaydı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir