40 günlük yeni yıl tatili başladı

40 günlük yeni yıl tatili başladı Çinde dünyanın en büyük iç turizm hareketine neden olan Çinin 40 günlük yeni yıl tatili başladı.

Çin, Hayvan Takvimine göre 8 Şubatta Maymun Yılına girecek.

Bu nedenle, Çunyün olarak adlandırılan 24 Ocak-3 Mart tarihlerindeki yeni yıl tatilinde, 2 milyar 910 milyon kişinin yurt içi seyahati yapması bekleniyor. Çunyün tatilinde seyahat edenlerin geçen yıla göre yüzde 3,6 oranında artması da öngörülüyor.

Çin Demiryolu Bakanlığı, Çunyünün ilk gününde 7 milyon kişinin tren kullanacağını açıkladı. Tatil genelinde de geçen yıla oranla yüzde 12,7 artış ile 332 milyon kişinin seyahatinde demiryolunu kullanacağı tahmin ediliyor.

Çin Merkez Televizyonunun (CCTV) haberine göre, aşırı yoğunluk nedeniyle en az 50 milyon kişiye koltuksuz bileti satıldığı, bu kişilerin trenlerde ayakta gideceği belirtildi.

Diğer yandan 248 milyon kişinin karayolu, 4 milyon 280 bin kişinin gemi ve 54 milyon 500 bin kişinin ise havayolu ile seyahat edeceği kaydedildi.

Çinde, yeni yıla tüm aile üyeleriyle girme geleneği, dünyanın en büyük iç turizm hareketine yol açıyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çinde Bahar Bayramı dolayısıyla da tüm ülkeyi büyük bir telaş kaplarken, köylerden ve kasabalardan şehir merkezlerine çalışmaya gelen yüz milyonlarca kişi, geride bıraktıkları ailelerini ziyaret amacıyla memleketlerine gitmeye başlıyor. Özellikle kırsal kesimden şehirlere gelen göçmen işçiler, uzaktaki evlerine dönmek için defalarca çeşitli toplu taşıma araçları ile aktarma yapmak zorunda kalabiliyor. Ülkedeki havalimanlarından tren istasyonlarına kadar birçok seyahat noktasında büyük kalabalıklar oluşuyor. Çinde resmi Bahar Bayramı tatili de 8 Şubatta başlayacak ve 7 gün sürecek. Ancak halk, bayram hazırlıkları ile akraba ve dost ziyaretleri için tatil öncesi ve sonrasında ek izinler alarak genellikle bu süreyi uzatıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir