Enerjide güvenilecek tek ülke İran

Enerjide güvenilecek tek ülke İran İranda resmi temaslarda bulunan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü.Görüşmede, enerji alanında İranın bölgede güvenilebilecek tek bağımsız ülke olduğunu savunan İran Lideri, Çünkü bölgedeki bazı ülkelerin aksine, İranın enerji politikası İran dışındaki herhangi bir etkenden etkilenmez diye konuştu.

Ayetullah Hamaney, Cinpingin ziyareti sırasında gelecek 25 yılı içeren kapsamlı bir stratejik işbirliği oluşturulmasına dair iki ülke cumhurbaşkanlarının vardığı anlaşmayı doğru bir adım olarak değerlendirdi. İran Lideri, İrana uygulanan ambargolar döneminde Çinin İran için yaptığı işbirliğini unutmayacaklarını söyledi.

Batı, IŞİD için İslam Devleti demekte neden ısrar ediyor

Konuşmasında ABD ve Batılı bazı ülkelerin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) için İslam Devleti (Islamic State) ifadesini kullanmakta ısrar etmelerini eleştiren Hamaney, Bu yaklaşım Müslümanlara saygısızlıktır ve sorunu çözmek yerine dolaylı yollardan bu tip grupların güçlenmesini sağlıyor ifadelerini kullandı.

Koalisyon aldatmaca ABD dürüst değil

ABD öncülüğünde terörizmle mücadele gerekçesiyle kurulan koalisyonu aldatmaca diye tabir eden İran Lideri, ABD tüm konularda böyledir ve asla dürüst değil eleştirisinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir