2017 LYS soruları açık uçlu mu olacak? Açık uçlu soru nedir? Detaylar

2017 LYS sınavına ilişkin tartışmalar sürüyor. Hemen hemen her gün yeni bir iddianın ortaya atıldığı 2017 LYS sınavı için son iddia açık uçlu soru oldu. Peki açık uçlu soru nedir? İşte 2017 LYS sınavına ilişkin merak edilen soruların yanıtları ve açık uçlu sorunun ayrıntıları

2017 LYS soruları açık uçlu mu olacak? LYS sınavına ilişkin ortaya atılan iddialar tartışılmaya devam ediyor. Peki LYS 2017de açık uçlu soru kullanılacak mı? İşte detaylar…

2017 LYSDE AÇIK UÇLU SORULAR OLACAK MI?

Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYSde öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını belirten Saraç, Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmememiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz. diye konuştu.

AÇIK UÇLU SORU NEDİR?

Açık uçlu soru türü basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik, yazılı soru tipidir. Açık uçlu soruda soruyu cevaplayanın duygu ve düşüncelerine (analiz, sentez, değerlendirme yetenekleri) ulaşılmak istenir. Açık uçlu sorular genellikle öğretmenler tarafından klasik sınavların son sorusu olarak sorulur. Çeşitli çoktan seçmeli testlerde de son sorular açık uçlu olarak yapılabilir. Açık Uçlu Soru sisteminin temel eksileri: cevaplamanın çok zaman alması ve öğrencinin aşırı detaya girmesidir. Açık uçlu sorular kaynak kişilere bir sınır getirmeden cevap verme imkanı sağlar. Genellikle bilgi ve sondaj soruları açık uçlu olarak ifade edilirler. Açık uçlu-serbest cevaplar yazılı olarak ya da görüşmeye tepki olarak verilebilir. Açık uçlu sorular kaynak kişilere kendi cevaplarını yazma imkanı verir. Kaynak kişileri kapalı uçlu sorulara göre daha çok güdüler. Açık uçlu soruların cevaplarının kodlamaları zordur, bazen de imkansız olabilir, bu nedenle bağlantılı olarak maliyeti artabilir.

AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

Bu ürünün beğendiğiniz özellikleri nelerdir ?

1 Kullanışlılık

2 Etkili olması

3 Diğer (Belirtiniz)

98 Fikri yok

99 Hiçbir özelliğini beğenmiyorum

İnsanoğlu elektrik üretiminde hangi yöntemi tercih etmelidir ? Neden ?

Yukarıdaki soru açık uçlu bir sorudur. Elektrik üretiminin bir çok yolu ve yöntemi vardır, (Termik santraller, Hidroelektrik santralleri, Nükleer santraller, Rüzgar santralleri, Voltaik paneller, Doğalgaz santralleri, Jeotermik santraller, Güneş Enerjisi) Öğrenci bunlardan bir kısmını nedensellik bağı içinde açıklayarak cevaplarsa yüksek puan alabilir.

Örnek Açık Uçlu Matematik Sorusu: Merve pazardan 6 limon alacaktır. 1 Satıcı 2 limonu 75 kuruşa, diğer satıcı ise 4 limonu 1 tlye satmaktadır. Merve hangi satıcıdan 6 limon alırsa daha mantıklı davranmış olur ? Neden ?

Örnek Açık Uçlu Sosyal Bilgiler Sorusu: Akut, Türk Kızılayı ve Sivil Savunma Örgütünün ortak amaçları nelerdir ?

İLAHİYAT FAKÜLTELERİNE İKİNCİ AŞAMADAN ÖĞRENCİ ALINACAK

YÖK Başkanı Saraç, şöyle konuştu:

Yıllardan beri ilahiyat fakülteleri ile alakalı Niye ikinci aşamadan girilmiyor. Bu, niteliği yükseltici bir husustur halbuki diyerek bize başvurular, raporlar sunuluyordu. Yükseköğretim Kurulu olarak ilahiyat fakültelerinde artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci alınacağını burada açıklamak isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir