Memur adaylarını sevindirecek haber geldi! KPSS sonuçları açıklandı

20 Kasımda milyonlarca kişinin memur olma hayaliyle girdiği KPSS sınav sonuçları açıklandı. KPSS sonuçlarını öğrenmek isteyenler ÖSYMnin resmi sitesinden ulaşabiliyor. KPSS tercihleri ve önemli pek çok konu ile ilgili detaylar haberimizde

Milyonları sevindirecek KPSS sonuç haberi açıklandı. ÖSYMnin resmi internet sitesinde duyurduğu KPSS sınav sonuçlarını çok kolay öğrenebilmek mümkün. Peki KPSS tercihleri ne zaman? Sınavı geçersiz sayılan kaç kişi var? Değerlendirme neye göre yapıldı? gibi pek çok sorunun cevabı ve önemli ayrıntılar haberimizde yer alıyor.

3 milyon 489 bin adayın katıldığı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim sınavı sonuçları açıklandı. ÖSYMnin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 20 Kasım 2016da yapılan KPSS ortaöğretim sınav değerlendirme işlemleri tamamlandı.

Adaylar, sonuçlarını ÖSYMnin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek.

20 Kasımda yapılan KPSS Ortaöğretim sınavına katılan 3 milyon 294 bin adaydan 1354 adayın sınavı geçersiz sayıldı.

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS Ortaöğretim sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte tercihler ne zaman yapılacak, sorusu gündeme geldi. Önlisan ve Ortaöğretim sınavına giren KPSS adayları için ÖSYM tercih kılavuzu yayımlayacak. Adaylar tercihlerini kılavuzda yayınlanan bilgiler doğrultusunda yapacak.

KPSS tercih kılavuzunun önümüzdeki günlerde ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden yayınlanması bekleniyor.

KPSS DERĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIYOR?

Sınavda bulunan her test kendi içinde bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. her bir test için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılıyor ve bu şekilde puanlama yapılıyor. Elde edilen puanların da ortalama ve standart sapmaları hesaplanarak standart puanlar bulunuyor.

Herhangi bir testte doğru ya da yanlış hiçbir cevabı olmayan adaylar söz konusu test için yapılan hesaplamalara katılmayacak ve bu adaylara bahsi geçen test için standart puanları hesaplanmayacak.

Yani bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi ve puanlamaya katılabilmesi için Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin her ikisinden de az az 1 soruyu doğru ve ya yanlış olarak işretlemesi gerekiyor.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacak.

KPSS sınav puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır.

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

KPSS sınavında 120 soru sormaktadır. 60 tane genel yetenek, 60 tane genel kültür. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Ve bu sayede net durumu oluşuyor. En önemli durum standart sapma konusu. Adayların en çok yapamadığı soru, belirli adaylar tarafından yapıldığında o sorunun puan değeri +5 veya -5 olarak hesaplanabiliyor. KPSS puan hesaplamasında öngörülen bir puan sistemi mevcuttur. Klasik olarak 0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla ortalama puan belli olmaktadır. Genel Kültürden ve genel yetenekten doğru ve yanlış soruların oranında net belli olmaktadır ve net üzerinden 0.5 ile çarpma işlemi yapılır. En son olarak + veya – 5 puan üzerinden puan belli olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir