Genel Haberler

Meteoroloji uyardı! Yılbaşında hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden son dakika açıklaması. Yetkililerinden alınan bilgiye göre, hava sıcaklıkları ülke genelinde mevsim normallerinin 5-10 derece altında seyrediyor

Gazete Habertürkten Aykut Yılmazın haberine göre, Yılbaşı için plan yapanlar, hava durumuna göre tatil yeri aramaya başladı. Orta vadeli projeksiyonlara göre, yılbaşı yağışlı geçecek.

Yetkililer, Yılbaşında soğuk ve yağışlı hava kütlesinin 30-31 Aralık gibi ülkemize gelmesi öngörülüyor. Türkiyenin tamamında kar yağması bekleniyor açıklamasını yaptı.

Türkiyede şu ana kadar en sert kış Ağrıda yaşandı. Ağrıda termometreler 20 Ocak 1972de -45.6yı gösterdi. Ağrıyı, 21 Ocak 1972 tarihinde ölçülen -39.8 ile Ardahan, -37.2 ile Erzurum ve -36.7 Kars takip etti.

Bugün Marmaranın doğusu, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolunun güney ve kuzeybatısı ile İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Sinop, Samsun, Malatya, Gaziantep, Kilis çevreleri ve Kırklarelinin doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, diğer yağış alan yerlerde kar şeklinde görülecek yağışların; Antalyanın doğu ilçeleri ile Mersin ve Adana çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Gaziantep, Kilis, Isparta, Konya ve karaman çevreleri ile Antalya, Mersin, Adana ve Hatayın iç kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar (20 cm ve üzeri) şeklinde olması tahmin ediliyor.

Marmara, Ege, Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetlice (30-50 Km/sa), İç Anadolunun güneyi ile Orta ve Doğu Akdenizde kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (40-60 Km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Cumartesi günü yağış alanını genişletiyor.

Marmaranın doğusu, Batı Karadeniz, Göller Yöresi ve Konya çevrelerinde, Doğu Akdenizin kıyı kesimlerinde, Doğu kesimlerde yağışlar var. Yağışlar yüksek ve iç kesimlerde kar, kıyı kesimlerde yağmur şeklinde olacak.

Hava sıcaklığının 3 dereceye düştüğü Antalyada şehir merkezine 8- 10 kilometre uzaklıktaki Kepez İlçesi sınırlarında kalan Kepezüstü mevkiine kar yağdı.

Kentin Burdur tarafındaki girişinde yer alan Antalya talebasının olduğu bölge, Kepez Kent Ormanı ve Macera Parkı karla kaplandı.Antalyada en son 1993 yılında kar yağmıştı. Mersinin Mut ilçe merkezine 20 yıl aradan sonra ilk kez kar yağdı. Vatandaşlar kar sevincini selfie çekerek kutladı. Dün Sabah başlayan kar yağışı sonucu ilçe merkezi adeta karla kaplandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir