Twitter, Facebook gibi sosyal medya servislerine erişim sıkıntısı

Twitter, Facebook gibi sosyal medya servislerine son zamanlarda erişim sorunu yaşıyor. Dün geceden bu yana Twitter, Facebook gibi sosyal medya servislerin yaşanan erişim sıkıntısı hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Twitter, Facebook gibi sosyal medya servislerine erişim sıkıntısı yaşanıyor. İnternette meydana gelen yavaşlama ile ilgili BTKdan henüz bir açıklama gelmezken kullanıcılar sosyal paylaşım sitelerine erişim için farklı alternatifler denemeye başladı.

Girilmek istenen sitelere BTK tarafından erişim engeli kararının olup olmadığını sorgulamak isteyen kullanıcılar BTKnın sorgulama sayfasına yöneldi.

BTKnın resmi internet adresinde yer alan bilgilere göre Twittera erişim engeli bulunmuyor.

Erişim engeli sorgulama adresi: eekg.btk.gov.tr

Geçtiğimiz günlerde de yavaşlamıştı

19 Aralıkta Rusyanın Ankara Büyükelçisi olan Andrey Karlova silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından internete meydana gelen yavaşlama sosyal medya sitelerine erişim yasaklandı mı sorularına neden oldu.

Ankarada yaşanan olayda Rus Büyükelçi Andrey Karlov uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybederken Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal medyalara erişim kısıtlandı. Sosyal medya sitelerine erişim tamamen engellenmezken enformasyon kirliliğini önlemek amacıyla bu sitelere erişimin yavaşlatıldığı öne sürüldü.

VPN servislerini kullanarak girilebiliyor

Facebook, Twitter ve YouTubea giremeyen kullanıcılar ise her zaman olduğu gibi çeşitli VPN servislerini kullanarak hesaplarına girmeye çalışılıyor. Kullanıcılar proxy ayarlarını değiştirerek ya da herhangi bir VPN aracını bilgisayarına veya telefonuna kurarak söz konusu mecralara sorunsuz erişim sağlayabiliyor.

Erişim engeli yok yavaşlama var

Twitterda meydana gelen yavaşlamanın nedeni olarak Ankarada yaşanan silahlı saldırı gösterilirken erişimin tamamen engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

Polis ekiplerinin düzenlediği operasyonun ardından silahlı saldırıyı düzenleyen şahıs etkisiz hale getirilirken soruşturmanın tamamlanmasının ardından sosyal paylaşım sitelerine erişimin normal hızına kavuşacağı iddia edildi.

Konu ile ilgili Bilgi Teknolojileri Kurumundan herhangi bir açıklama yapılmazken Twitterın ilerleyen saatlerde normal hızına kavuşması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir