Genel Haberler

Kar yağışı hangi saatte başlayacak? Meteoroloji den o iller için uyarı

İstanbulda bugün öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur bekleniyor. Perşembe günü Ankara ve İstanbul dahil birçok ilde kar yağışı etkili olacak. Meteoroloji, Cuma günü için ise bazı illerde yoğun kar yağışına karşı uyardı

Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztelin aktardığı bilgilere göre, İstanbulda kar yağışı 3 gün etkili olacak. İstanbulda beklenen kar yağışı bu kez çok kuvvetli olmayacak. İstanbulda şu anda yağmur etkili oluyor.

Marmara bölgesi ve İstanbulda sıcaklıklar öğle saatlerine doğru azalacak. İstanbul ve Marmara bölgesinde bu akşam yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Son güncel tahminlere göre, İstanbuldaki kar yağışı şehir hayatını olumsuz etkileyecek bir kar yoğunluğu görünmüyor. Bu sistem Marmaranın güneyinde Sakarya, Kocaeli ve Balıkesir çevrelerinde kar yağışı daha fazla etkili olacak. Çanakkale, Trakyada kar yağışı beklenmiyor.

Meteorolojinin saatlik hava tahminine göre, İstanbulda karla karışık yağmur saat 15.00den sonra başlayacak.

AKOMdan alınan bilgilere göre, bugün Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı hava etkili oluyor. İstanbulda bu akşam karla karışık yağmurun başlaması bekleniyor. Öğleden sonra kuvvetli rüzgar etkili olacak ardından karla karışık yağmur başlayacak.

İstanbul başta olmak üzere yurdumuz bugün Balkanlar üzerinden gelmekte olan (Sibirya kökenli) soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. Hava sıcaklıklarının 8 ila 10 derece birden azalacağı ve Ocak ayı sonuna kadar da mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Bugün Adana, Mersin ve Karaman dışında kalan bütün bölgelerimizin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı Ege, Akdeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolunun güneybatısı ile Manisa çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Kıyı Ege ile Çanakkale ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.
İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

Kuzeybatıdan başlayan kuvvetli rüzgarla beraber sıcaklık düşüşü de etkili olacak. Marmaranın güneybatısında ve Kıyı Egede yağışlar kuvvetli olacak.

Perşembe günü, yağışlı alan doğuya doğru hareket ediyor. Batı kıyılarda çok bulutlu bir hava hakim olacak. İç kesimlerde de yağışlar devam edecek. Güney kesimlerde etkili olan yağışlar yağmur şeklinde olurken, iç kesimlere doğru gittikçe karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışlar görülecek.

Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize çevrelerinde yağışlar kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olacak.

Cuma günü de yurdun büyük bir bölümünde yağışlar etkili olmaya devam edecek.

Batı kesimlerde yağışlı alan sayısı azalacak. İç kesimlerde yağışlar görülecek. Elazığ, Bitlis, Muş, Diyarbakır ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar yağışı bekleniyor.

DHAnın haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (AKOM) meteorolojiden alınan ihbar doğrultusunda alarma geçti. İBB AKOM Çarşamba günü 13:00ten itibaren 7 bin personel ve bin 347 aracın görev alacağı tüm birimleri ile görevde olacak. Çarşamba akşam saatlerinde başlayacağı tahmin edilen kar yağışı gece de etkisini sürdürecek. İstanbulda kar yağışının bu kez 20-25 cmyi bulması bekleniyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir