KPSS (Ortaöğretim Önlisans) tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS 2016/2 tercih işlemleri 30 Aralık tarihinde sona erdi. KPSS tercih işlemlerinin sona ermesiyle birlikte adaylar tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. ÖSYM geçtiğimiz dönemde yaptığı sınav açıklamalarına bakıldığında KPSS tercih sonuçlarının 15 gün içerisinde adaylara duyurulması bekleniyor.

KPSS tercih işlemleri sona erdi. 21 Aralık tarihinde başlayan tercih işlemleri 30 Aralık akşamı saat 23:59a kadar devam etti. 2051 kadronun yer aldığı KPSS tercih işlemlerine milyonlarca aday başvurdu. Tercih işlemlerinin sona ermesiyle birlikte milyonlarca aday sonuçların ne zaman açıklanacğını merak etmeye başladı. Peki KPSS 2016/2 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Binlerce adayı yakından ilgilendiren KPSS tercih işlemlerinin 15 gün içerisinde açıklanması bekleniyor. ÖSYMnin geçtiğimiz dönemde sonuç açıklamasına ilişkin takvimine bakıldığında 15 gün içinde sonuçların adaylara duyurulması bekleniyor.

KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir