Genel Haberler

Sabiha Gökçen darbe davası duruşması yarın sabaha ertelendi

DARBE girişimi sırasında Sabiha Gökçen Havalimanını işgal etme girişiminde bulundukları gerekçesi ile 62 asker hakkında 3er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ikinci duruşması sona erdi. 8 tutuklu sanığın dinlendiği ikinci celse, yarın sabah 09.00a ertelendi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinin Silivri cezaevi yerleşkesinde yaptığı duruşmaya, 1i yüzbaşı, 3ü üstsubay, 4ü astsubay ve 20si uzman çavuş ve uzman erbaştan oluşan 28 tutuklu sanığın tamamı katılırken, erlerden oluşan 34 tutuksuz sanıktan 8i katıldı.

Akşam saatlerine kadar 8 tutuklu sanığın ifadesi alındı. Tutuklu sanıklardan Uzman Çavuş Alper Kamacı, sorgusunda 6 yıllık uzman çavuş olduğunu, olay akşamı terör saldırısı gerekçesiyle Sabiha Gökçen Havalimanına gittiklerini belirterek, Halk tankın üzerine çıktı. Darbeyi onlardan öğrendim. Tankın içine silahları bırakıp ilk ben çıkarak polise teslim oldum dedi.

Böylece iki günde dinlenen tutuklu sanık sayısı 13e ulaştı. Mahkeme Başkanı Ali Öztürk, Alper Kamacının sorgusunun bitmesi ile duruşmayı yarın Sabah 09.00a erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Maltepe Nurettin Baransel Kışlaşı 2. Zırhlı Tugayında görevli bir yüzbaşı, 7 subay ve 20 uzman çavuş ile 34 er hakkında 15 Temmuz gecesi devlet büyüklerinin kullanma ihtimaline karşı Sabiha Gökçen Havalimanını işgale gittikleri belirtiliyor.

Rütbeli 28 askerin tutuklu, 34 erin tutuksuz yargılandığı iddianamede sanıkların tümü için 4 ayrı suçtan ceza isteniyor. Tüm sanıkların, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve Silahlı terör örgütüne üye olmak, Üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütüne yardım etmek suçlarından 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir