ABD de tarihinde böyle saf dışı bırakma görülmedi

ABD Senatosundaki Cumhuriyetçiler, Trumpın Hazine ve Sağlık bakanları adaylarını boykot eden Demokratları, oylamaya katılım kuralını askıya alarak saf dışı bıraktı.

AA

ABD Senatosundaki Cumhuriyetçiler, Demokratların Donald Trumpın Hazine ve Sağlık bakanları adaylarına yönelik boykotunu, oylamaya katılım kuralını askıya alarak aştı.

ABD TARİHİNDE İLK

Her iki partiden en az bir senatörün oylamaya katılmasını gerektiren kuralın uygulanmaması, ülkenin siyasi tarihinde ilk olarak kayıtlara geçti.

Senato Finans Komitesi, Hazine ve Sağlık bakanları adayları Steven Mnuchin ve Thomas Priceın Genel Kurulda oylanmasına engel olmak için oturumu boykot eden Demokratları, her iki partiden en az bir senatörün oylamaya katılmasına yönelik kuralı geçici olarak askıya alarak saf dışı bıraktı.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Komitedeki Cumhuriyetçiler, Mnuchin ve Priceın adaylığının tüm senato üyelerince oylanabilmesi için düzenlenecek ön oylamaları, komitenin Demokrat üyelerinin boykotu nedeniyle ertelemek zorunda kalmıştı. Demokratların bugün de aynı taktiğe başvurması üzerine Cumhuriyetçi üyeler, oylama için her iki partiden en az bir senatörün salonda bulunması kuralını geçici olarak durdurmaya yönelik kararı oy birliğiyle aldı.

Komite ABD tarihinde ilk kez alınan bu kararın ardından Mnuchin ve Priceın adaylığını, yapılan oylamalara tek bir Demokrat vekilin katılmamasına rağmen kabul ederek, Senato Genel Kurulunda yapılacak son oylamasının yolunu açtı.

Toplamda 100 koltuğun bulunduğu ABD Senatosunda 52 üyenin Cumhuriyetçi Partili olması nedeniyle Mnuchin ve Priceın adaylıklarının onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor. ABD Başkanının kabinesine seçtiği isimlerin Senato tarafından onaylanması için 51 oya ihtiyaç duyuluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir