14 Mart Tıp Bayramı mesajları Tıp Bayramı ilk ne zaman kutlandı

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. 14 Mart 1827de Cerrahhanenin kurulmasıyla Türkiye modern tıp eğitimine başlamıştır ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de Tıp Bayramı olarak kabul edilmiştir. İşte en güzel 14 Mart Tıp Bayramı mesajları

Tıp Bayramı, Türkiyede ilk olarak 1919 yılında İstanbulun işgal altında olduğu dönemde kutlanmaya başlandı. Eğer eşiniz, dostunuz, akrabanız bu alanda çalışıyorsa Tıp Bayramı kutlama mesajlarından yararlanarak bu özel günde onu mutlu edebilirsiniz.

TIP BAYRAMI MESAJLARI

-Her şeyin başı sağlıktır. Tıp bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

-14 Mart Tıp bayramını kutluyor başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

-Gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle insanların sağlıklı ve daha sağlıklı yaşaması için ellerinden gelen her türlü çabayı esirgemeyen, sunan verilen görevleri zamanında ve tam yapan tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlarım.

-Sağlık, vücutları sağlam olanların başına konmuş bir taçtır. (Hz. Muhammed s.a.v) tüm sağlık birimlerinin 14 Mart tıp bayramını kutlarım.

-Tüm acil sağlık çalışanlarının ve sağlık personelinin 14 mart Tıp Bayramını içtenlikle kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.

-Tıp mensuplarının Tıp Bayramını en içten duygularımla kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

-Beni Türk hekimlerine emanet edin. (Mustafa Kemal Atatürk) 14 mart tıp bayramınız kutlu olsun.

-Tıp bayramlarını kutlar, tüm insanlık için sağlık ve huzur dolu bir yaşam temenni ederim.

-Tüm acil sağlık çalışanlarının ve sağlık personelinin 14 mart Tıp Bayramını içtenlikle kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.

-Sağlıklı toplum olabilme yolunda ve vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden tam manasıyla yararlanabilmeleri adına var gücüyle çalışan, doktorlarımız başta olmak üzere, tüm sağlık personelimizin 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım.

-Karşılaştığınız türlü güçlüklere rağmen, kutsal mesleğinizin icrasında yurttaşlarımızın sağlık sorunlarının çözümüne yönelik insanüstü gayretiniz bizler için iftihar kaynağıdır. Bu vesileyle size minnet ve şükran duygularımı ifade etmeyi bir görev sayar, 14 Mart Tıp Bayramınızı içten duygularımla kutlarım.

-Sağlık, vücutları sağlam olanların başına konmuş bir taçtır. (Hz. Muhammed s.a.v) tüm sağlık birimlerinin 14 Mart tıp bayramını kutlarım.

İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİNDEN TIP BAYRAMI MESAJI

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Twitter üzerinden bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Şahin, yayınladığı kutlama mesajında, Doktorlarımız başta olmak üzere halkımıza gece, gündüz fedakarca hizmet eden tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum. ifadelerini kullandı.

TIP BAYRAMI TARİHÇESİ

Tıp Bayramının ortaya çıkışı, 14 Mart 1827de İkinci Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçetin önermesiyle kurulan ilk cerrahhane olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amirenin kurulmasıyla oluşmuştur.

Cerrahhanenin kurulmasıyla Türkiye modern tıp eğitimine başlamıştır ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de Tıp Bayramı olarak kabul edilmiştir.

Tıp Bayramının ilk kutlaması 14 Mart 1919da işgal altındaki İstanbulda yapılmıştır. Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, işgali protesto için toplanmış ve dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece ilk Tıp Bayramı, tıp sektöründe hizmet edenlerin yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Günümüzde 1976dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Martı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Etiketler:

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir