16 ayda 596 milyon dolar kazandı

ABD Başkanı Trumpın şirketleri son 16 ayda en az 596 milyon dolar gelir elde etti. Trumpın şirketlerinin 130 milyon doları Deutsche Banka olmak üzere en az 315 milyon dolar borcu bulunduğu mal beyanına yansıdı.

ABD Başkanı Donald Trump, şirketlerinin geçen yılın başından itibaren 16 ayda en az 596 milyon dolar gelir elde ettiğini ve en az 315 milyon dolar borcu olduğunu bildirdi.

ABD Hükümeti Etik Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, Başkan Trumpın kendi isteğiyle mal beyanında bulunduğu belirtildi.

Ocak 2016-Nisan 2017 döneminde 16 aydaki finansal faaliyetleri kapsayan 96 sayfalık mal beyanına göre, bu süre içinde en az 596 milyon dolar gelir elde eden Trump, bunun yarısına yakınını golf tesislerinden kazandı.

Trumpın bazı dünya liderlerini ağırladığı ve Suriyeye yönelik hava saldırılarının emrini verdiği Mar-a-Lagodaki özel kulübünün 37,2 milyon dolar gelir getirmesi mal beyanında dikkati çeken ayrıntılardan birini oluşturdu.

Floridanın Palm Beach kentindeki Mar-a-Lago tatil tesisleri ve golf sahası, yıllık üyelik ücretini Donald Trumpın başkan seçilmesinden kısa süre sonra yıllık 100 bin dolardan 200 bin dolara çıkarmıştı.

TARTIŞMALI OTELDEN 7 AYDA 20 MİLYON DOLARLIK GELİR

Ayrıca, Trumpın Beyaz Saraya yürüme mesefasindeki yeni otelinin, hizmete girdiği Eylül 2016dan bu yana 20 milyon dolara yakın kazanç sağladığı mal beyanına yansıdı.

“Trump International” isimli otel, Trumpa hükümet yetkililerinin yabancı devletlerden hiçbir şekilde ödeme almamasını emreden anayasa kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açılmasında önemli rol oynamıştı.

TOPLAM MAL VARLIĞI EN AZ 1,4 MİLYAR DOLAR

İşletmelere ait finansal bilgilerin ayrıntılarıyla yer aldığı belgelerde, Trumpın toplam mal varlığıyla ilgili kesin bilgilere ise yer verilmedi. Emlak milyarderi Trumpın toplam mal varlığının en az 1,4 milyar dolar olduğunu gösteren beyannamede birçok gayrimenkul için sadece minimum fiyatların kullanılması, bu miktarın gerçekte çok daha yüksek olabileceğine işaret etti.

Amerikan ekonomi dergisi Forbesa göre, Donald Trumpın toplam serveti 4,5 milyar doları buluyor. Trump ise yaptığı açıklamalarda mal varlığının 8-10 milyar dolar olduğunu iddia etmişti.

Buna karşın, Trumpın vergi beyannamelerini açıklamayan tek ABD Başkanı olması nedeniyle gerçek mal varlığı resmi olarak bilinmiyor.

315 MİLYON DOLAR BORCU VAR

Trumpın mal beyannamesinde varlıkların yanı sıra borçlara da yer verildi. Buna göre, Trumpın şirketlerinin 130 milyon doları Deutsche Banka olmak üzere en az 315 milyon dolar borcu bulunuyor.

ABD Başkanlığını 20 Ocakta devralan Donald Trump, Beyaz Saraya taşınmadan kısa süre önce şirketlerinin yönetimini iki büyük oğluna devretmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir