ALES sonuçları açıklandı! 2017 ALES sonucu sorgulama

ALES sınav sonuçları az önce resmi site üzerinden adaylara duyuruldu. Binlerce adayın merak içinde beklediği ALES sınav sonuçları az önce duyuruldu. ALES sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar sonuc.ösym.gov.tr adresinden sorgulama yapabilecekler.

ALES sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş. Binlerce adayın gözü ÖSYMden gelen açıklamada ALES sonuçlarının açıklandığı duyuruldu.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYMnin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır.

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır.

Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

ALES PUANI NASIL KULLANILIR?

-Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) için ALES puanının %40ı, sözlü sınav puanının %40ı ile mezuniyet notunun %20si dikkate alınarak yerleştirme puanı hesaplanır. Oranlanmış puanınız ile yurtdışında yüksek lisans ve doktora eğitimi gördükten sonra yurtiçinde bir devlet kurumda görevlendirilirsiniz. (ALES Min. 70)

-Ülkemizdeki tüm Üniversitelerde Lisansüstü eğitim (Yüksek Lisans ve Doktora) görebilmek için ALES puanına ihtiyacınız vardır. Lisansüstü eğitim değerlendirmesinde ALES puanının oranı %50den az olamaz. (Tezsiz Yüksek Lisans programları hariç)

-Üniversitelerde Öğretim Elemanı olabilmek için ALES puanına ihtiyacınız vardır. Siz de Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman, Uzman vb. olarak Ünivesitede görev yapmak için ALESden en az 70 puan almak durumundasınız. ALES puanı Öğretim Elemanı başvurusunda ön değerlendirmede %60-%70 oranında değerlendirmeye alınır.

-Tübitak Yurt İçi Doktora ve Yüksek Lisans Burs Programına Katılmak isterseniz ALES puanınızın %50si oranında değerlendirilmeye alınırsınız.

-Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına (Pedagojik Formasyon) öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir