DGS geç başvuru işlemi başladı! DGS başvurusu nasıl yapılır

DGSye başvuramayan adaylar için son şans! ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda bu sene uygulanmaya başlayan geç başvuru işlemi DGS sınavı içinde uygulandı. DGS sınavına başvuramayan adaylar bugün mesai bitimine kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek. Sınav ise 23 Temmuzda yapılacak.

DGS için başvuru yapamayan adaylar için büyük fırsat! ÖSYM tarafından bu sene yürürlüğe konulan geç sınav başvuru işlemi DGS sınavı içinde uygulandı. Üniversite eğitimlerini dört yıla tamamlamak isteyen binlerce aday Dikey Geçiş Sınavı ile hayallerini gerçekleştirmek istiyor. DGS sınavına başvuramayan adaylar için DGS geç başvuru işlemleri başladı. bugün saat 23:59a kadar sınava başvurmak isteyen adaylar işlemlerini ÖSYMnin resmi sitesi üzerinden gerçekleştirebilecek.

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava başvuru yapacak olan adayların meslek yüksek okulları ya da açıköğretim ön lisans programlarından mezun olması gereklidir. Adaylar içerisinde o yıl son sınıfta bulunan ve staj dışında bulunan tüm mezuniyet şartlarını yerine getirenler de DGS başvurusu yapabilir.

DSS GEÇ BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

DGS başvurusu için adaylara sunulan iki seçenek vardır. Adaylar ÖSYM başvuru merkezlerini kullanabilecekleri gibi kendileri de ÖSYM aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak başvurularını tamamlayabilirler. Adayların başvurularını şahsen yapabilmeleri için ÖSYM aday işlemleri sisteminde güncel bir fotoğraflarının bulunması ve eğitim bilgilerinin güncel olması gereklidir. ÖSYMnin başvuru merkezlerinde son 50 ay içinde çekilen aday fotoğrafı güncel olarak kabul edilir. Fotoğrafı ve eğitim bilgileri güncel olmayan adaylar DGS başvurularını sadece ÖSYM başvuru merkezlerinden yapabilirler. Adayların başvuru merkezlerinde yapacakları sınav başvurusu için hizmet bedeli olarak 5 TL ücret alınır.

DGS başvuru işlemlerini zamanında tamamlayamayan adaylar için 2017 DGS kılavuzunda da belirtildiği gibi geç başvuru günü belirlendi. Başvurusunu belirlenen tarihler arasında yapamamış olan adaylar, 14 Haziran 2017 tarihinde geç başvuru işlemi yapabilecekler. Normal başvuru tarihleri arasında başvuru yapan adaylar 90 TL ücret öderken, geç başvuru gününde başvuran adaylardan 135 TL ücret alınacak. DGS ile ilgili olarak ücret dışında bir diğer farklılık ise sınav merkezi tercihidir. Geç başvuru gününde başvuracak olan adaylar sınava yalnızca Ankarada girebilir. Ankara dışında bir sınav merkezi tercihi yapamazlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir