Kadir Gecesi hangi tarihte idrak edilecek? 2017 Kadir Gecesi

Kadir Gecesi ne zaman? İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Kadir Gecesi bu sene 21 Haziran Çarşamba akşamını 22 Haziran Perşembe gecesine bağlayan gece idrak edilecek. Peki Kadir Gecesinde nasıl ibadet edilmeli? Bin aydan daha hayırlı olan bu özel gecede hangi dualar edilmeli?

Kadir Gecesi İslam aleminde en özel gecelerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde yer alması ve Kuran-ı Kerimin bu gece indirilmeye başlanmış olması geceyi daha da anlamlandırıyor. Halk arasında bin aydan daha hayırlı gece olarak ta bilinen Kadir Gecesinin müslümanlar için önemi Hadis-i Şerifler ile belirtilmiştir. Peki Kadir Gecesi bu sene ne zaman idrak edilecek?

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Kadir Gecesi bu sene 21 Haziran Çarşamba akşamını 22 Haziran Perşembe gününe bağlayan gece Kadir Gecesi olarak idrak edilecek.

KADİR GECESİNİN ÖNEMİ

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır. Kuran-ı Kerimde Kadir Gecesinin Önemi şu şekilde dile getirilmiştir.

Biz Onu (Kuran-ı Kerimi) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede,Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik,gün ağarıncaya kada sürer. (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)
Dinimizce kabul edilen gün ve geceler, dini hayatın canlanmasını ve inananların yeni bir güç kazanmalarını sağlar. Çünkü bu gün ve gecelerde Müslümanlar daha fazla ibadet ederler. Mübarek günlerin gündüzlerini oruç tutarak, gecelerini ise namaz kılarak, Kuan okuyarak ve dua ederek geçirirler.

Cenab-ı Hak, Kadir Gecesinde kullarını akıl almaz ihsan ve ikramlara mazhar ediyor. Cennetteki köşk ve sarayları sanki 30 binde bir fiyatına satmaktadır bu gece. Bir köşkün fiyatı 60 bin rekât namaz kılmaksa eğer, bu geceye mahsus o bedel iki rekâta düşüyor. Bin aydan daha hayırlı olan bu gece, tövbe ve istiğfar edilerek, farz namazların yanı sıra nafile namazlar kılınarak, Kuran ve salâvatlar okunarak değerlendirilebilir.

Rahmeti sonsuz olan Rabbimiz, belirli gün ve gecelerde tükenmez hazinesinin kapılarını ardına kadar açıyor. Bilhassa Ramazanda, özellikle de Kadir Gecesinde kullarını akıl almaz ihsan ve ikramlara mazhar ediyor.

Ne yazık ki, insanların bir kısmı o geceyi uykuyla geçiriyor. Bir kısmı birkaç saat ibadet edip uykuya yenik düşüyor. Bir kısmı belki de sabahlıyor, ama zamanını cami ve türbeleri gezerek, televizyondan mevlid ve film izleyerek geçiriyor. Pek azı ise iftardan sabaha kadar istiğfar, dua, Kuran, salâvat ve namazla meşgul oluyor.

Biz müminler, ne yazık ki, Kadir Gecesinin kadrini bilmiyoruz. Bu gece öylesine kutlu bir gece ki, adına özel bir sûre indirilmiş. Bu sûrenin sadece şu ayeti bile değerini anlatmaya yeter:

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.

Aman ya Rabbi! Bu ne muhteşem bir müjde, ne müthiş bir fırsat, ne harika bir ikram!

Bunu hakkıyla anlamaktan aklımız, ruhumuz, kalbimiz acizdir.

Bazı hesaplar yapalım isterseniz. Bakın bu ayet ne derin manalar ihtiva ediyor:

Bin ayı 12ye böldüğümüzde 83 rakamı çıkar. Demek ki, bir gece 83 yıldan daha hayırlı, daha faziletlidir.

Etiketler:

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir