Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizde flaş gelişme

Katara ambargo uygulayan 4 ülkenin Bahreynde askeri üs kurmayı planladığı öne sürüldü. Suudi Arabistan, BAE, Yemen, Mısırın taleplerinin karşılanması durumunda Mısırın ilk defa Körfez bölgesinde askeri varlığı olacağına dikkat çekildi.

AA

Katara ambargo uygulayan 4 ülkenin Bahreynde askeri üs kurmayı planladığı iddia edildi.

Mısır devletine ait El-Ehram el-Arabi dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, Katarın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısırın taleplerini 72 saat içinde yerine getirmemesi halinde bazı önlemlere başvuracağı belirtildi.

Üst düzey Arap kaynaklara dayandırılan haberde, ekonomik ambargoyu genişletme, Katarın Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeliği ile ambargo uygulayan ülkelerdeki varlıklarını dondurmanın söz konusu önlemler arasında yer aldığı ifade edildi. Bu kapsamda, Bahreynde askeri üs kurma planının da bulunduğu kaydedildi.

Söz konusu önlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda Mısırın ilk defa Körfez bölgesinde askeri varlığı olacağına dikkat çekildi.

Suudi Arabistan, BAE, Yemen, Mısır ve Bahreyn 5 Haziranda yaptıkları açıklamayla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katara kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katara yönelik diplomatik ablukaya daha sonra başka bazı ülkeler de katılmıştı.

Katara abluka uygulayan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısırın 13 maddeden oluştuğu ifade edilen taleplerinin Kuveyt aracılığıyla Doha yönetimine ulaştırıldığı uluslararası basına yansımıştı. Katarda hükümete bağlı İletişim Ofisi Müdürü Şeyh Yusuf bin Ahmed bin Seyf Al Sani, ABD ve İngiltere dışişleri bakanlıklarının, ambargo uygulayan ülkelerin Doha yönetimine yönelik taleplerinin uygulanabilir, mantıklı, dengeli ve gerçekçi talepler olması konusundaki uyarılarına dikkati çekerek, söz konusu listenin bu kriterlere uymadığını kaydetmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir