LYS sınav giriş belgeleri yayınlandı! İstanbul da toplu taşıma ücretsiz

ÖSYM tarafından düzenlenen LYS sınavı için artık kısa bir süre kaldı. Yükseköğrenime geçişte son aşama olan LYS sınavı için adayların yer bina ve adres bilgilerini içeren sınav giriş belgeleri erişime açıldı. LYS sınav giriş belgesini almak isteyen adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYMnin resmi sitesi üzerinden sorgulama yapabiliyor.

LYS sınavı için artık kısa bir süre kaldı. Binlerce öğrenci yükseköğrenime geçişte son aşama olan LYS sınavlarına giriş yapacak. 10-11 ve 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan LYS sınavları için adaylara sınava girecekleri bina ve adresin yer aldığı sınav giriş belgeleri ÖSYM tarafından yayınlandı. LYS sınav giriş belgesini edinmek isteyen adayların ais.ösym.gov.tr adresinden sorgulama yapabilecekler.

LYS sınavında toplu ulaşım İstanbulda ücretsiz

10 -11 – 17- 18 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girecek öğrenci ve görevliler, İstanbulda toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin Mayıs ayında aldığı karar, Ak Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan ve CHP Gurup Başkan Vekili Ertuğrul Gülseverin ortak önergesi olarak Belediye Meclisine taşındı.

LYS sınavlarında toplu ulaşım araçlarının öğrenci ve görevlilere ücretsiz hizmet vermesini içeren önerge, Teklif Karar olarak görüşülerek Meclis Üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Kararın, öğrenci ve görevlilerin sınav yerlerine rahat ulaşabilmesi için alındığı belirtildi.

Karara göre; 2017- ÖSYS kapsamında 10 11 17 18 Haziran 2017 tarihlerindeki Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girecek öğrenci ve görevliler, 07.00 16.00 saatleri arasında sınav giriş veya görevli belgelerini ibraz ederek; İETT Otobüsleri, Otobüs A.Ş. Otobüsleri, Özel Halk Otobüsleri, Metrobüs, Nostaljik Tramvay ve Tünel) araçları, Şehir Hatları Vapurları, Özel Deniz Motorları, Tramvay, Metro, Hafif Metro, Füniküler, Teleferik ve Kadıköy Moda Nostaljik Tramvayını ücretsiz kullanacak.

LYS SINAV TARİHLERİ

Sosyal bilimler sınavı (LYS-4) 10 Haziran Cumartesi günü saat 10.00da, matematik sınavı (LYS-1) 11 Haziran Pazar günü saat 10.00da, fen bilimleri sınavı (LYS-2) 17 Haziran Cumartesi günü saat 10.00da, yabancı dil sınavı (LYS-5) aynı gün saat 14.30da, edebiyat-coğrafya sınavı (LYS-3) ise 18 Haziran Pazar günü saat 10.00da gerçekleştirilecek.

Adayların, saat 10.00da başlayacak sınavlarda saat 09.45ten, saat 14.30da başlayacak LYS-5te ise saat 14.15ten sonra sınav binalarına alınmayacağı uyarısında bulunuldu.

ÖSYMDEN SON UYARILAR

SELMA KASAP – ÖSYM, 10 Haziranda başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girecek adaylar için, çekimleri 6 ilde gerçekleşen ve sınav kurallarının yer aldığı bir film hazırladı.

LYS adaylarından, bu yıl ilk kez sorulacak kısa cevaplı soru çeşitleri, daha önceden ÖSYMye bildirilmeyen astım spreyi-insülin pompası gibi araç ve gereç ile sınava gelmemeleri ve sınavda yanlış işaretleme yapmamaları konularına dikkat etmeleri istendi.

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince, çekimleri Antalya, Şanlıurfa, Kütahya, Konya, Sinop ve Kırklarelide yapılan ve LYS adayları için sınav kurallarına yönelik uyarıların yer aldığı 10 dakikalık film hazırlaıldı.

Filme gün içinde kurumun internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir