LYS sonuçları için heyecan dorukta ÖSYM den kritik LYS açıklaması

LYS sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Milyonlarca adayı yakından ilgilendiren LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih süreci başlayacak. Peki 2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

LYS sınav sonuçları için heyecan dorukta! Üniversiteye geçişte son aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sınavlarında yüz binlerce aday ter döktü. Hayalindeki üniversiteyi okumak için bir yıldır hazırlanan adaylar LYS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak ediyor. ÖSYM LYS 2017 sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu.

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYMnin sınav takvimine göre 2017 LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih 11 Temmuz olarak belirlendi. Adaylar sınav sonuçları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden öğrenebilecekler. Sınav sonuçları adreslere postalanmayacak.

LYS PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?

LYSde uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplar dikkate alınarak bir standart puan hesaplanacaktır. Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki tabloda yer alan ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.

ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır.

LYS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN?

ÖSYMnin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle, adayların tercihlerini yapmadan önce tercih süresinde ÖSYMnin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYMden yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna, bugünden itibaren 26 Temmuza kadar ÖSYMnin http://www.osym.gov.tr internet sitesinden ulaşılabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir