Nestle nin 3.5 milyar dolarlık hissesi Third Pointe geçti

İsviçreli gıda devi Nestle hisselerinin bir bölümü serbest yatırım fonu yöneticisi Daniel Loeb`in sahibi olduğu Third Point tarafından satın alındı. Firma, sektör dışı yatırımlardan çekilme ve kâr marjını artırma tavsiyesinde bulundu.

İsviçreli gıda devi Nestle hisselerinin bir bölümü, Amerikalı ünlü yatırımcı Daniel Loebin sahip olduğu 18 milyar dolarlık yatırım fonu Third Point tarafından satın alındı. Amerikalılar böylelikle Nestlenin en büyük 8. hissedarı konumuna geldi.

Yaklaşık 3.5 milyar dolar tutarındaki hisse alımı, Nestlenin toplam hisselerinde sadece yüzde 1den biraz fazla bir orana denk gelse de bu işlem bir serbest fon tarafından gerçekleştirilen en büyük alım olarak kayıtlara geçti. Önceki rekorlar geçtiğimiz yıllarda Yahoo ve Japon devi Sonyye yönelikti.

LOREAL ORTAKLIĞI DA DEĞİŞEBİLİR

Loeb, dünyanın en büyük paket gıda üreticisi Nestleen kâr marjlarını artırması, aslı işi olmayan bölümleri kapatmasını bekliyor. Third Point, fonun yatırımcılarına yazdığı mektupta Nestlenin pozisyonuyla ilgili bir takım bilgiler vermenin yanı sıra LOreal ile olan ilişkisini de tartıştı.

Reuters tarafından bildirilen haberde İsviçreli grubun Fransız kozmetik ürünleri üreticisindeki yüzde 23 hissesini geri satma ihtimalinin masaya yatırıldığı belirtiliyor. Nestle yönetimiyle de görüşmelerin bu anlamda olumlu geçtiği vurgulanıyor.

Hatırlanacağı üzere Nestle, 2014 yılında yaklaşık yüzde 8 oranındaki hisseleri 6.5 milyar euro karşılığında Fransız firmasına geri satmış ve LOreal yönetim kurulundaki temsilci sayısı bir kişi düşerek 2ye inmişti. Nestlenin daha önce de ABDdeki 900 milyon dolarlık şekerleme sektörü yatırımını elden çıkarabileceği belirtiliyordu.

Nestle yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmazken firmanın yeni pazar bulmakta zorlandığı ve gelişmekte olan pazarlarda da fiyatları indirdiği biliniyor.

KAR MARJI ÖNERİSİ

Alman sağlıık endüstrisinin önemli oyuncularından Freseniustan transfer edilen sirketin tepe yöneticisi Mark Schneider da bu doğrultuda, ocak ayından bu yana büyüme atılımları için firmayı yeniden şekillendirmeye çalışıyor.

Third Point tarafından yazılan mektupta da buna dikkat çekilerek; Başarılı olunması için, şirketin uzun zamandır bekleneni veremeyen önceki yönetiminin aksine Dr. Scheniderın kararlı ve cesur eylem planı açıklaması gerekiyor. dendi. Ayrıca, Nestlenin performansını artırması için resmi kâr marjlarının yüzde 18-20 arasında tutulması gerekliliği vurgulandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir