Amerikan şirketleri Ay yörüngesine uzay istasyonu yerleştirecek

United Launch Alliance ve Bigelow Aerospace , ay yörüngesinde uzay istasyonu kurmak üzere anlaştı.

AA

ABDli fırlatma sistemleri üreticisi United Launch Alliance (ULA) ve uzay modülü üreticisi Bigelow Aerospace şirketi, 2022 yılında Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurmak üzere iş birliği kararı aldıklarını açıkladı.

Şirketler, yayımladıkları ortak açıklamada, Bigelow Aerospacein ürettiği B330 model, genişleyebilen uzay modülünü 2022 yılı sonunda ULA yapımı Vulcan roketiyle Ay yörüngesine fırlatacaklarını duyurdu.

Kendi başına uzayda yaşanabilir bir alan oluşturabilen ve başka modüller ile uzay araçlarına kenetlenebilme özelliği olan B330un, Ay misyonları için bir ara istasyon işlevi görmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Açıklamada, Bigelow Aerospace Yönetim Kurulu Başkanı Robert Bigelowun, Ay istasyonu, 2022 itibarıyla ülkemizin yeniden alevlenen Aya dönüş planlarını desteklemeye hazır hale gelecektir. ifadelerine yer verildi.

Havacılık ve savunma sanayi şirketleri Boeing ve Lockheed Martinin ortak girişimi olan ULA, bugüne kadar uzaya binden fazla mekik fırlatan Atlas ve Delta roketlerinin üreticisi olarak biliniyor. Şirketin geliştirdiği yeni nesil Vulcan roketinin 2019 yılında kullanılmaya başlanması planlanıyor.

Bigelow Aerospace ise ilk kez 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) gönderdiği genişleyebilen etkinlik modülü BEAM ile gündeme gelmişti.

Şirketin ürettiği genişleyebilir uzay modülleri geleneksel katı modüllere göre daha hafif olduğundan, aynı roketle uzaya daha fazla kullanılabilir alan taşımaya imkan veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir