Black Friday ne demek 2017 Black Friday indirimleri ne zaman

Black Friday (Kara Cuma) ülkemizde büyük ilgi görür. Black Friday (Kara Cuma) ne demek? Son zamanların sıkça araştırılan, izdiham yaşanılan Black Friday (Kara Cuma) 2017de hangi tarihe denk geliyor?

Ülkemizde yılda bir kez düzenlenen Black Friday (Kara Cuma) denilen gün içerisinde birden fazla markalar indirime girer. Ülkemizde yaşanan Black Friday (Kara Cuma) birkaç kez izdihamada yol açmıştır. İşte en kapsamlı Black Friday (Kara Cuma) ne demek ve 2017 Black Friday (Kara Cuma) hangi tarihe denk geliyor cevapları…

BLACK FRİDAY (KARA CUMA) 2017de HANGİ TARİHE DENK GELİYOR?

Black Friday (Kara Cuma) ülkemizde de her yıl düzenlenmektedir. Bu yıl 24 Kasım Cuma gününe denk geliyor.

BLACK FRıDAY NEDİR?

Black Friday (Kara Cuma) ABDde Şükran Günününden sonraki ilk Cuma (Kasım ayının dördüncü Cuma günü) gününe denk gelen güne verilen addır. Black Friday, 1952den bu yana ABDde Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir ve birçok ünlü marka ürünlerinde ciddi indirimler ve fırsatlar düzenler.

Black Friday resmi bir tatil günü olmasa da Kaliforniya ve diğer bazı eyaletlerde hükümet çalışanlarına Şükran Gününden sonra adı altında bir tatil günüdür. Black Friday, ABDde 2005 yılından bu yana en yoğun şekilde alışveriş yapılan gündür. Black Friday günü birçok marka ciddi oranlarda indirimler yapar ve stoklar neredeyse sıfıra iner.

Black Friday teriminin ilk olarak ABDnin Philadelphia kentinde ortaya çıkmıştır. Fakat Black Friday terimi ilk zamanlarda Şükran Gününden sonraki gün sokaklarda oluşan kalabalığı tanımlamak için kullanılıyordu. 1961 yılında ortaya çıkan Black Friday terimi ve kullanımı 20 yıl aradan sonra başka bir anlam kazandı. Yıllar geçtikçe başka bölgelerde de kullanılmaya başlanan Black Friday terimi bir süre sonra perakendecilerin indirim yaptığı gün anlamı kazandı. Black Friday gününde 2000li yıllara kadar Sabah 06:00da açılan mağazalar bu tarihten sonra sabah 04:00 ila 05:00 saatlerinde hizmet vermeye başladı. 2011 yılından sonra bazı mağazalar Black Friday gününde 24 saat hizmet verme kararı aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir