Moodys Türkiye yıllık kredi analizi raporu yayınlandı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys, Türkiyenin kredi profilinin, dirençli ekonomi ve güçlü kamu finansmanını siyasi risklere ve dış hassasiyete karşı dengelediğini duyurdu.

Moodys, Türkiye ile ilgili yıllık kredi analizi raporunu yayımladı.

Türkiyenin kredi profilinin dirençli ekonomisi ve güçlü kamu finansmanını siyasi risklere ve dış hassasiyete karşı dengelediğine dikkat çekilen raporda, ayrıca, Türkiyenin kredi profilinin geniş ve esnek orta gelirli ekonomisini, dayanıklı büyümesini ve olumlu demografisini yansıttığı vurgulandı.

Raporda, Türkiyenin kamu finansmanının geçen yıl boyunca ağırlaşmasına rağmen, ülkenin dirençli ekonomik büyümesi ve kamu borcu ölçütlerinin yönetilebilirliğinin kredi için önemli zemin sağladığının altı çizildi.

Kamu finansmanının Türkiyenin kredi değerliliği için güçlü bir kaynak olduğuna vurgu yapılan raporda, öte yandan küresel olarak yükselişte olan faiz oranları ortamının mali sonuçları zorlayabileceğine yer verildi.
REKLAM

Daha Fazla Bilgi
powered by TagOn

Raporda, Türkiyenin kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya oranının 2018de yüzde 30un altında kalmasının beklendiği bilgisine yer verildi.

Ayrıca, raporda, Türkiyenin kurumsal ortamı ve rekabetçiliğinde gelişim, hassaslıklarında da yapısal azalmalar görüldüğü takdirde ülkenin kredi notunun yukarı çekilebileceği paylaşıldı.

Öte yandan, raporda, büyümenin yavaş kalması, kamu finansmanı gücünde kötüleşme görülmesi ve kurumsal gücün zayıflaması durumunda ülkenin kredi notunun indirilebileceği uyarısında bulunuldu.

Moodys, raporunda, Türkiyenin kredi notu veya görünümü ile ilgili bir değişiklik yapılmadığını bildirdi.

Kuruluş, 18 Martta, Türkiyenin kredi notunu “Ba1” seviyesinde tutmuş, görünümünü ise durağandan negatife çekmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir