Dünyanın en büyük ordusuna emir verdi: Savaşa hazır olun

Çin lideri Şinin askerlere yaptığı konuşma, ülke medyasında benzerine nadiren rastlanan bir mesaj olarak nitelendi.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, bölgede jeopolitik gerginlikler tırmanırken orduya savaşa hazır olmaları, ülkelerini savunurken ölmekten de korkmamaları çağrısında bulundu.

Çin devlet medyası, Jinpingin tüm ordu kuvvetlerine seslendiği konuşmayı, benzerine nadiren rastlanan bir mesaj olarak niteledi.

Şi, Çarşamba günü Hebei vilayetinde ziyaret ettiği Çin Halk Kurtuluş Ordusu Merkez Komutanlığıda binlerce askere Ne zorluklardan, ne de ölümden korkun diye seslendi. Ordudan ise gerçek savaş eğitimleri ve üst düzey teknoloji araçlarına ilişkin araştırmaları artırmalarını, aynı zamanda da askeri modernleşme çabalarını hızlandırmalarını istedi.

Çin ordusu, 2 milyon askeriyle dünyanın en büyük askeri personelere sahip silahlı gücü konumunda. Ordunun modernleşme süreci ve Asyadaki jeopolitik gerginliğin tırmanması, ABDnin güvenlik stratejisini Çin tehdidine karşı şekillendirmesine de yol açmış durumda.

Kuzey Kore tehdidi

Çin basınına göre, ülkenin dört bir yanındaki binlerce askerin de Şiyi dinleyebilmesi için ekranlar kuruldu.

2012de göreve gelen Şi, ülkenin askeri kapasitesini güçlendirmeyi stratejik bir hedef olarak belirlemişti. Son olarak Ekim ayında 2050ye kadar dünya standartlarında bir Çin Ordusu geliştirilmesi çağrısı yaptı.

Öte yandan Pekinin Güney Çin Denizinde giderek daha büyük bir bölge üzerinde hak iddia etmesi bölgede gerilimi artırıyor. Japonya, bölgedeki tatbikatlarını sürdürürken, Hindistan ise Himalaya bölgesinde hak iddia etmeye devam ediyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Unun nükleer silah tehdidinin yanı sıra ABD Başkanı Donald Trumpın düzenli olarak Kuzey Koreyi hedef alan sert açıklamalar yapması da bölgedeki gerilime yol açan gelişmeler arasında.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir